Z biegiem czasu wiele osób staje przed wyzwaniem odpowiedniego przystosowania swojego miejsca zamieszkania do potrzeb wynikających z wieku i stanu zdrowia. Dlatego ważne jest, aby przestrzeń, w której przebywają, była przyjazna i bezpieczna, dając im poczucie komfortu i swobody. Jakie rozwiązania warto rozważyć?
Sprawdź, co warto wziąć pod uwagę, projektując przyjazne otoczenie dla osób starszych.
1. Bezpieczne i ergonomiczne uchwyty, poręcze i klamki
Głównym wyzwaniem osób starszych jest trudność z poruszaniem się, dlatego warto zadbać o to, aby w objęciach ich rąk znajdowały się miejsca, dzięki którym łatwiej będzie im utrzymać równowagę i poruszać się po domu. Ergonomiczne uchwyty, poręcze i klamki umożliwią lepszą stabilizację i ułatwią codzienne funkcjonowanie. Pamiętaj, aby zaprojektować je z myślą o najbardziej kluczowych punktach, takich jak drzwi, schody, łazienka.
2. Oświetlenie dostosowane do potrzeb
Dobre oświetlenie to klucz do bezpieczeństwa w każdym domu. W przypadku osób starszych jest to szczególnie ważne ze względu na słabszy wzrok i większą szansę na upadki. Dlatego ważne jest, aby wszystkie pomieszczenia były odpowiednio oświetlone przy zachowaniu odpowiedniego poziomu światła. Zwróć uwagę na zastosowanie żarówek LED, które są bardziej energooszczędne i lepiej oddają barwę światła.
3. Dobarwienia i kontrasty
Kolorystyka wnętrz również ma ogromne znaczenie dla osób starszych. Warto zastosować dobre kontrasty, aby mogli łatwiej zrozumieć otoczenie wokół siebie. Dlatego należy unikać kolorów, które sprawiają trudności w rozróżnianiu czytania i ogólnego orientowania się. Wykorzystanie mocniejszych, wyrazistych kolorów ułatwi osobom starszym poruszanie się, a także pomoże w rozróżnieniu elementów wyposażenia.
4. Wygodne meble i urządzenia
Stawiając na wygodę, należy postawić na meble, które będą spełniały funkcje zarówno siedziska, jak i miejsca do poruszania się. Przyjazne dla osób starszych meble to takie, które mają miękkie poduszki i wygodne siedziska, a jednocześnie pozwalają na swobodne i łatwe wstanie. Nie zapomnij również o urządzeniach takich jak telefony, zegarki czy pilota zdalnego sterowania, które powinny być proste w obsłudze i intuicyjne.
5. Systemy monitoringu i alarmowe
Warto, aby w domu osób starszych znajdowały się odpowiednie systemy monitorowania sytuacji czy też alarmowania innych o niebezpiecznych czy nietypowych sytuacjach. Dzięki temu zyskają one dodatkowe bezpieczeństwo i poczucie ochrony. Systemy te mogą być także połączone z systemami alarmującymi w przypadku potrzeby pomocy medycznej czy też w razie pożaru.
Podsumowując, przyjazne przestrzenie dla osób starszych muszą być odpowiednio przystosowane do potrzeb i problemów zdrowotnych wynikających z wieku. Muszą spełniać swoje funkcje z myślą o bezpieczeństwie, wygodzie i swobodzie ruchów. Stawiając na proste i intuicyjne rozwiązania, możemy stworzyć dla naszych najbliższych miejsce komfortu i spokoju.