Warzywa stanowią bardzo istotną część codziennej diety. Ich spożywanie na ogół nie stwarza żadnych problemów o ile spożywane są w sezonie i na terenach, których były uprawiane. Warzywa posiadają intensywne działanie i niektóre ze względu na swoje większe wartości odżywcze są bardziej lub mniej zalecane. Niektóre posiadają właściwości eliminujące dlatego przez określoną grupę osób powinny być spożywane z ostrożnością. Przykładowo osoby z niedoborem wapnia powinny unikać w diecie warzyw z dużą ilością kwasu szczawiowego.
Najbardziej wartościowe warzywa:
– Warzywa cebulowate: cebula, rukiew wodna, czosnek, kabaczek, rzodkiew, rzepa, szczypiorek. Są pokarmem najbogatszym w siarkę, pomagają w pozbyciu się metali ciężkich i pasożytów z organizmu. Warzywa te również oczyszczają naczynia krwionośne i hamują rozwój wirusów i innych organizmów chorobotwórczych.
– Warzywa kiszone pomagają w przywróceniu prawidłowej flory bakteryjnej jelit wspomagając rozwój zdrowych szczepów Lactobacillus acidophilus, wzmacniją odporność. Kiszonki można robić z kapusty, rzodkiewki, marchewki, ogórków, brokułów, kalafiora, rzepy, zielonych warzyw.
– Gotowane warzywa. Ze względu na wartości odżywcze, surowe warzywa w swojej naturalnej postaci są bezcenne. Jednak warzywa odpowiednio gotowane ( nierozgotowywane), zachowują 90% swoich składników odżywczych. Gotowane warzywa posiadają rozbitą strukturę celulozową, która sprawia, że inne składniki odżywcze stają się łatwiej przyswajalne, niż byłyby bez gotowania. Ponadto gotowanie niszczy pasożyty i ameby oraz sprawia, że warzywa stają się bardziej wzmacniające i łatwostrawne.
O wartości leczniczej pokarmów decyduje również ich smak i właściwości termiczne, warto o tym pamiętać. Ponadto istotna jest również ilość warzyw spożywanych. W celach leczniczych jeżeli nie ma innych zaleceń powinna ona być umiarkowana i spożywana regularnie, 4 – 6 razy w tygodniu. Wybierając warzywa najlepiej decydować się na świeże, sezonowe, lokalne, ekologiczne z kruchymi liśćmi i twardymi główkami.