Recykling w dekoracji wnętrz: pomysły na wykorzystanie przedmiotów z recyklingu w aranżacji

Recykling w dekoracji wnętrz: ciekawe pomysły na wykorzystanie przedmiotów z recyklingu w aranżacji domu

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności dbania o środowisko naturalne. Wykorzystanie przedmiotów z recyklingu w dekoracji wnętrz to jeden ze sposobów na zmniejszenie ilości odpadów oraz nadanie pomieszczeniom oryginalnego wyglądu. Poniżej przedstawiamy kilka inspiracji na to, jak wykorzystać rzeczy, które już posiadamy w tworzeniu ciekawych i eko wnętrz.

1. Meble z palet

Stare palety to materiał, z którego można zrobić wiele ciekawych mebli. Na przykład kanapę, stoły, łóżka czy regały. Wybierając takie rozwiązanie, zyskujemy nie tylko nietuzinkowy wystrój, ale również dbamy o środowisko, ponieważ staramy się nadmiernie nie produkować nowych mebli. W przypadku wykorzystania palet warto je kilka razy przetrzeć szlifierką, a następnie pomalować lub pomalować farbą kredową, dzięki czemu uzyskamy bardziej stylowy efekt.

2. Karty graficzne na ścianie

Jeżeli nie chcemy malować lub tapetować ściany, ciekawym sposobem na to, aby pokój stał się bardziej oryginalny, jest skorzystanie z grafik dostępnych na kartach graficznych. Zazwyczaj nadają one klimatu pomieszczeniu, a ich zastosowanie to dobry przykład recyklingu np. starych kart graficznych z komputera. Wystarczy je wyciąć, przykleić do ściany za pomocą taśmy dwustronnej i gotowe! Warto pamiętać, że kart musimy stosować dość dużo, aby efekt był odpowiedni.

3. Wykorzystanie starych drabinek

Stare drewniane drabiny również mogą znaleźć swoje miejsce w aranżacji wnętrz. Mogą posłużyć nie tylko jako schowek na różne drobiazgi, ale też jako ciekawy element dekoracyjny. Na przykład, wykorzystując dwie drabiny, możemy połączyć je deską i dodać blaty. W efekcie otrzymamy oryginalny stolik kawowy. Co ważne, podobno takie drabiny przynoszą szczęście.

4. Lampiony z puszek po napojach

To pomysł dla tych, którzy zostali zaintrygowani dekoracją świetlną. Lampiony wykonane ze starych puszek po napojach to doskonałe rozwiązanie na balkonie lub w ogrodzie. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy usunąć z puszek spód, a następnie zrobić w nich małe otwory. Do wnętrza puszki można też wlać wodę i zamrozić, a następnie wkładać świece, co pozwoli cieszyć się światłem na dłużej.

5. Puff czyli stolik z ogumienia

W każdym domu zawsze przyda się dodatkowe miejsce do siedzenia lub położenie nóg. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest wykorzystanie ogumienia np. z opon samochodowych. Na początek należy pociąć ogumienie na 6-8 kawałków i sprzedać je klejem lub zszyć. Można to zrobić w kształcie kwadratu lub koła. Następnie pokryć dermą lub materiałem w pożądanym kolorze. Gotowych Puffów nie tylko wykorzystać na siedzenie, ale również jako stolik kawowy lub jako dodatkowa półka do przechowywania naczyń lub książek.

Podsumowując, recykling to doskonały sposób na nadanie swojemu mieszkania niepowtarzalnego charakteru i dbanie o środowisko. Dlaczego więc nie pozwolić sobie na twórcze wykorzystanie rzeczy, które już mamy w domu?