Wnętrza retro: odwołanie do stylu lat 60. i 70. z oryginalnymi detalami

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się wnętrza w stylu retro, nawiązujące do lat 60. i 70. XX wieku. Charakteryzują się one oryginalnymi detalami, kolorami i meblami w stylu vintage. W artykule omówię główne cechy tego stylu oraz sposoby jakie warto zastosować, aby uzyskać piękne wnętrze retro.

Historia stylu retro
Styl retro powstał w latach 60. i 70. XX wieku, kiedy to zaczęto projektować meble i akcesoria we wzorach nawiązujących do minionej dekady. Wtedy też powstały charakterystyczne krzesła w stylu egg chair czy meble z drewna tekowego. Obecnie styl retro znowu wraca do łask, po części dzięki modzie na minimalistyczne, ascetyczne i nowoczesne wnętrza.

Kolory i materiały
W stylu retro kolorystyka jest bardzo ważna. Właściwy dobór kolorów pozwoli uzyskać pożądany efekt, czyli nawiązanie do wyglądu wnętrz z poprzedniej dekady. Do wyboru mamy głównie kolory pastelowe, mocne akcenty kolorystyczne w postaci pomarańczy, czerwieni, żółci czy niebieskiego. Do charakterystycznych materiałów zaliczamy drewno tekowe, naturalne tkaniny i stylizowane meble z lat 60. i 70.

Oryginalne detale
Do stylizacji wnętrz w stylu retro warto poszukać oryginalnych dodatków i dekoracji. Jeśli mamy szczęście, to mogą być dziedzictwem po rodzicach lub dziadkach. To mogą być na przykład kolorowe poduszki z haftami, lustra z ozdobnymi ramami, lampy w stylu vintage, bibeloty w stylu lat 60. i 70. Można również postawić na tapety w kwiatowe, abstrakcyjne czy geometryczne wzory.

Piękne wnętrze retro – kilka rad
Jeśli chcemy uzyskać piękne i stylowe wnętrze w klimacie retro, warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, nie przesadzajmy z ozdobami i dekoracjami – lepiej postawić na kilka dobrych jakościowo elementów niż mnóstwo cheapowych dodatków. Po drugie, połączmy różne materiały i kolory – zawsze będzie to ciekawsze niż na przykład jednolite, białe wnętrze. Po trzecie, starajmy się łączyć nowoczesne i staromodne meble – taki miks zawsze wygląda stylowo i niebanalnie.

Podsumowanie
Wnętrza retro to styl, który każdego roku zyskuje na popularności. Charakteryzuje się on oryginalnymi detalami, kolorami i meblami, nawiązującymi do lat 60. i 70. XX wieku. Ważne, aby są to dobry jakościowo meble, dekoracje i dodatki – przede wszystkim ciekawe dla ciebie i dopasowane do stylu. Mamy wiele możliwości stylizacji wnętrza retro – od niewielkich zmian po gruntowne remonty.