Wnętrza retro: jak odświeżyć vintage’owy styl w swoim domu

Wymarzone wnętrze w stylu retro można stworzyć na wiele sposobów. Można postawić na klasyczne rozwiązania i wierne odwzorowanie wzorów z lat 50-tych i 60-tych, albo zdecydować się na odważne połączenia i nowoczesne dodatki.
W artykule przedstawiamy kilka inspiracji i porad, jak odświeżyć vintage’owy styl w swoim domu.

1. Wybierz dominujący kolor
Jednym z najważniejszych elementów przy tworzeniu szyku retro jest dobór kolorystyki. Zdecyduj się na jedną barwę, która będzie stanowiła dominujący akcent w Twoim wnętrzu. Możesz wybierać spośród jasnych pasteli, takich jak róż, mięta czy błękit, lub postawić na głębsze odcienie, jak czerwień, fiolet czy brąz.

2. Odpowiednio dobrane meble
Do stylowych wnętrz pasują meble w klimacie vintage. Szukaj modnych zestawów stolików kawowych z łukowatymi nóżkami, fotelek na drewnianych nóżkach i minimalistycznych regałów z wąskimi nogami. Krzesła i kanapy mogą mieć miękkie kształty i tapicerkę w jasnych kolorach lub w geometryczne wzory.

3. Kontrasty rzucają się w oczy
Nie bój się ożywiać wnętrza jaskrawymi kolorami lub kontrastowymi dodatkami. Dlaczego nie spróbować dodatku w kolorze neonowym, płonącej czerwieni lub inkrustowanych cyrkonami guzików na kanapie? Niech wnętrze zaczaruje każdego, kto je odwiedzi.

4. Odpowiednie oświetlenie
Styl retro to przede wszystkim klimat, a najważniejszym elementem klimatu jest odpowiednie oświetlenie. Postaw na lampy stojące, lampy wiszące na jednej płaszczyźnie i kinkiety.

5. Detale wprowadzają klimat
Adaptując w swoim domu klimat retro, warto zadbać także o detaliki takie jak zasłony w geometryczne wzory, poduszki w kolorowe pasy, lustra okrągłe i okna wykończone welurem.

Poprzez odpowiednie dopasowanie kolorystyki i dodatków, odpowiedni dobór mebli oraz dbałość o detale, możesz uzyskać efekt stylowego wnętrza w klimacie retro. Bądź kreatywny i nie boj się eksperymentować z kolorami i tworzyć ciekawe połączenia.