Meble z płyty OSB – czy są wytrzymałe?

Płyta OSB to materiał drewnopochodny o bardzo szerokim zastosowaniu w codziennym życiu. Wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie oraz w branży meblowej i warto zwrócić uwagę na ten drugi aspekt. Nowoczesne i praktyczne płyty OSB to świetny materiał do budowy wytrzymałych mebli. Odpowiednio pielęgnowana i zabezpieczona płyta OSB może służyć przez lata, zarówno w domowych wnętrzach oraz w przestrzeniach takich jak hale produkcyjne, czy warsztaty.

Atutem płyt OSB jest ich bardzo dobry stosunek ceny do jakości, dzięki czemu są doskonałą alternatywą dla desek lub litego drewna. Są również bardzo proste w obróbce i montażu, dlatego często wykorzystywane są do tworzenia mebli w domowych warunkach. Oczywiście na rynku znajdziemy również meble z płyt OSB, które pochodzą wprost od renomowanych producentów. Tworzone są w odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku oraz poszukiwania wytrzymałych i tanich w produkcji mebli, które posłużą przez wiele lat. Takie właśnie są płyty OSB.

Jakie meble powstają z płyt OSB?

Płyty OSB doskonale sprawdzają się przy produkcji mebli warsztatowych. Mogą powstać z nich przestronne regały lub półki stojące i wiszące. Atutem takich mebli będzie ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto materiał ten jest również przygotowany do pracy w warunkach wzmożonej wilgoci, o ile postawimy na płyty OSB z modeli 3 i 4. One zdecydowanie najlepiej sprawdzą się w takich warunkach i będą najmniej angażujące w pielęgnacji. Z płyt OSB powstają również projekty mebli do domów, w szczególności do wnętrz w stylu industrialnym.

W większej skali produkcyjnej płyty te wykorzystywane są również do tworzenia ram drewnianych do mebli tapicerowanych. Taka konstrukcja wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku mebli wypoczynkowych, gdzie pierwotna forma z płyty OSB lub drewna mieszanego, pokrywana jest tkaniną tapicerską lub innym materiałem. Takie meble również są bardzo wytrzymałe na uszkodzenia oraz cechują się wysoką żywotnością. Dzięki temu, ulubionymi meblami będziemy mogli cieszyć się znacznie dłużej.