Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym: surowość i nowoczesność

Aranżacja wnętrz w stylu industrialnym: surowość i nowoczesność

Styl industrialny od lat zyskuje na popularności w aranżacji wnętrz. Jest to rodzaj projektowania, który charakteryzuje się surowymi materiałami, konstrukcjami oraz odważnymi kolorami. Industrialna aranżacja wnętrz kojarzy się z surowością, oryginalnością oraz artystycznym klimatem, a jednocześnie może być stosunkowo tania w realizacji.

1. Industrialny nastrój w mieszkaniu
Najważniejszą cechą stylu industrialnego jest surowa estetyka wnętrz. Industrialność to przede wszystkim szorstkie i chropowate materiały – beton, cegła oraz rdza, stal, które sprawiają, że pomieszczenia zyskują niecodzienny charakter. Bez wątpienia styl industrialny nie jest stylem nakierowanym na klasyczne piękno. Prezentuje się tu raczej surowo, ale jednocześnie nowocześnie i stylowo.

2. Surowe i chłodne kolory
W najczystszej formie industrialny styl może się ograniczać jedynie do biało-czarnych faktur powierzchni, surowych materiałów budowlanych oraz metalu. Takie wnętrza są niezwykle nowoczesne i minimalistyczne, ale jednocześnie mogą sprawiać wrażenie zbyt chłodnych. W aranżacji wnętrz w stylu industrialnym warto zdecydować się na dodatki w cieplejszych kolorach – odcienie zieleni, pomarańczy, czerwieni, które pozwolą nam na odrobienie “chłodu” surowych materiałów.

– Surowe tekstury i wykończenia wnętrz:
3. Surowe materiały wykończeniowe
W aranżacji wnętrz w stylu industrialnym królują materiały – surowy beton i cement, cegły, kamień, druty i stal, a także naturalne drewno. Bardzo ważne jest, aby zastosować je w sposób umiarkowany, zależy to przede wszystkim od naszego gustu i stylu, jakiego oczekujemy. Odpowiednio dobrane dodatki, takie jak zastawa stołowa nawiązująca do popularnego w stylu industrialnego porcelanowego wzoru, betonowe lub metalowe ozdoby lub stylowe meble, wprowadzą do naszej aranżacji nieco industrialnego charakteru.

4. Nowoczesność kontra klimat dawnych epok
Chociaż stosowanie surowych, na wpół niedokończonych materiałów w aranżacji wnętrz może kojarzyć się z niedbałością i chaos, styl industrialny prezentuje się na przestrzeni lat na miarę nowoczesnych stylów. Znane są jednak trendy i rozwiązania w aranżacji wnętrz, które nawiązują do industrialnych motywów na wiele sposobów. Warto zacząć od surowych lamp, metalowych mebli w połączeniu ze stalowymi stolikami kawowymi, regałami i metalowymi krzesłami.

Podsumowując – surowe materiały, chropowate faktury, stara cegła i przemysłowe lampy, które wprowadzają do pomieszczeń metalowy charakter – to zalety stylu industrialnego w aranżacji wnętrz. Nie będziemy tutaj znajdować wygody klasycznych wnętrz, ale to właśnie surowość i prostota w wykończeniu, mroczna atmosfera oraz metalowe elementy sprawiają, że styl ten od lat bije rekordy popularności.